KUTAISI

Gruzie – exotika na dosah ruky

Gruzie, malá postsovětská republika s 4,5 mil obyvatel ležící mezi pásmem Velkého a Malého Kavkazu. Exotika vzdálená asi 2 500 km od Prahy se nyní hodně přiblížila střední Evropě, v roce 2014 létá do Gruzie nízkonákladový Wizz Air z Polska (Katowice, Warszawa) za velmi příjemné ceny okolo 200 zl jednosměrně (www.wizzair.com).Wizz Air létá na mezinárodní letiště v Kutaisi – asi 20 km na jihozápad od města Kutaisi u obce Kopitnari. Letiště je zrenovované v roce 2012, malé ale příjemné. V květnu 2014 na letišti nebyl bankomat, ale byla zde otevřená přepážka banky se směnárnou.

Z letiště u letiště vede silnice spojující Batumi a Kutaisi. Do Kutaisi se lze pohodně dostat taxíkem – před letištěm na Vás vybafnou davy taxikářů. Cena za taxi je 20 GEL (gruzínský lei, zjednodušený přepočet 1 GEL = 0.5 EUR). Pokud hledáte levnější řešení, na hlavní silnici před letištěm  je i značená zastávka minibusy/maršutky , maršutka z autobusové zastávky by měla být za 5 GEL – ale jízdní řád je nepravidelný, obecně by jeden až dva minibusy za hodinu měli kolem zastávky projet.

Dále z letiště nově jezdí společnost Georgian Bus – mají stánek u východu z letiště, nemůžete minout. Obsluha mluvi polsky a anglicky, dá se zde platit za lístek kartou, pro rychlé opuštění letiště do vzdálenějších destinací (Tbilisi, Gori, Batumi) určitě doporučuji. Jezdí v nových pohodlných minibusech pro cca 12 lidí, jízdenka do Tbilisi stojí 20 GEL/os. Odjíždějí po příletu letadla, můžete si koupit i zpáteční jízdenku (příjezd na letiště 2 hod před odletem). Cesta do Tbilisi trvá asi 4-5 hod. Více info na www.georgianbus.com.

Dobrodružnější povahy můžou před letištěm chytit stopa. Cca 2 km od letiště směr Kutaisi je vlaková stanice pro električky – Kopitnari. Cesta električkou je hodně levná (2 GEL) a zajímavá, do Kutaisi trvá asi 45 minut. Bohužel vlaky jezdí velice zřídka, v den mé návštěvy jeli jen dva denně.

Zpátky na letiště – z Batumi/Tbilisi lze využít opět Georgian Bus, z Kutaisi minibusy směr Samtredia (z Kutaisi vyjíždí od McDonalds, na jihozápadním okraji města).

Do Gruzie není potřeba turistické vízum a je to tedy zajímavá možnost nahlédnout jednoduše do postsovětské republiky a nasát “ruskou” atmosféru. Na letišti úředníci působí velice vřele, každý cizinec obdržel automaticky a s úsměvem brožurku od Georgia National Tourism Administration a přání příjemného pobytu a člověk se tak cítil vítán –  určitě rozdíl oproti zkušenostem s ruskými úředníky. Na hlavních turistických místech je dostupná i dobrá turistická vybavenost, pokud ale toužíte po “divočině”, stačí jen lehce odbočit z tras doporučovanými turistickými průvodci.

Post o Kazbegi zde.

Informace aktuální ke květnu 2014

One thought on “Gruzie – exotika na dosah ruky

  1. Staci nasetrit par korun na letenku s nizkonakladovkou a v praci usmlouvat alespon kratkou dovolenou. Maroko je pro Evropana zajimavou exotikou na dosah ruky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>